Притулок під Явірником, або як подорожувати в Карпатах – про похід до гірського притулку розповідає гірський провідник Владислава Товтина.
Туристичний маршрут, до гірського притулку Явірник зручний, як для новачків так і для любителів активного відпочинку.
Притулок під Явірником або як подорожувати в Карпатах
Часто зустрічаю людей які хочуть долучитися до гірських подорожей, але не готові повністю відмовитися від всіх здобутків сучасної цивілізації. Вони хочуть бути далеко від натовпів туристів, підкорювати гірські вершини, жити серед лісу , але щоб була стріха над головою, гаряча вода і, бажано, швидкий wi-fi для свіжих сторіз в Instagram. Звичайно, багато хто згодом наважиться зробити крок до справжнього bushcraft, але треба з чогось починати.
Одним з небагатьох місць в Українських Карпатах, де можна поєднати дику природу, чудові краєвиди, легку доступність та комфортні умови проживання, є туристичний притулок Явірник недалеко від Великого Березного в Закарпатті. Знаходиться він на західних схилах однойменного гірського хребта, біля вершини Юда Верх, на висоті 930 м.н.р.м.
Цікаво про хребет Явірник
Хребет Явірник став популярним туристичним місцем ще в 30-х роках минулого століття, коли в часи Чехословацької республіки, тут проклали кілька пішохідних маршрутів.
Для потреб туристів в 1936 році було збудовано притулок Клубу чехословацьких туристів ( KČST), який діяв і за угорської влади до 1944 року. Потім понад 10 років він стояв занедбаний, доки не був відновлений радянськими туристичними організаціями як “Будинок туриста”.
Як дістатись до притулку Явірник?
Ми з друзями вибрали підйом з боку Великого Березного, але, напевно, у найлегшому з усіх можливих варіанті. Проїхавши колоритне поселення ромів на околиці Березного, ми дісталися до села Руський Мочар, яке розкинулося у підніжжя Явірника.
Авто можна залишити біля сільських будинків, під наглядом мешканців. Від автобусної зупинки починається найкоротший шлях на притулок, тривалістю півтори години. Прознакований він жовтим маркером, а потім додається червоне маркування ЗТШ.
Що потрібно знати про притулок Явірник?
Провели реконструкцію та утримують притулок товариство “Карпатські стежки”, добре відоме своєю діяльністю в Українських Карпатах. Я колись ночував у їхньому притулку під горою Кінь Грофецький в Горганах, а зараз уже довелося і в оновленому Явірнику.
Біля притулку стоїть міні-скульптура від Михайла Колодко, присвячена легендарній постаті хранителя традицій Явірника Янкови Деревляному, талановитому художнику та непересічній особистості, який багато років життя присвятив притулку, а зараз будує новий притулок неподалік. Але це історія для наступної подорожі.
Автор блогу: екскурсовод, гірський провідник Владислав Товтин
Більше про подорожі та відпочинок в Закарпатській області, маршрути, екскурсії та тури, нові ідеї читайте на сайті Турінформ Закарпаття.
Додайте коментар
You must be logged in to post a comment.