Долина нарцисів здатна відродитись за рахунок експерименту з випасання майже зниклої породи карпатських буйволів під наглядом науковців Карпатського біосферного заповідника.
Про це повідомляє Микола Волощук, завідувач ботанічної лабораторії КБЗ, кандидат біологічних наук на сторінці КБЗ – випасання карпатських буйволів може сприяти відновленню заплавно лучно-болотних комплексів долини нарцисів.
Долина нарцисів є унікальним природним об’єктом світового значення. Тут сформувалися лучно-болотні комплекси, які є унікальними. Тому в 2019 році Долина нарцисів увійшла до переліку водно-болотних угідь міжнародного значення (Рамсарської конвенції).
Особливою її цінністю є наявність рівнинної популяції нарцису вузьколистого. Існує декілька загроз щодо збереження цього заповідного урочища, серед яких: зміна гідрологічного режиму, заростання лук деревно-чагарниковою рослинністю, припинення сінокосіння, глобальні кліматичні зміни, кислотні атмосферні опади, витоптування під час масового фотографування відвідувачів, ранньовесняне випалювання сухих залишків минулорічного травостою, зривання квітучих особин на букети, викопування цибулин, засмічення…
Ще у 2010 році обговорювали запровадження експерименту з випасання зниклої породи карпатського буйвола у ПНДВ «Долина нарцисів» імені професора Василя Комендаря Карпатського біосферного заповідника. Як вплине на заплавні лучні екосистеми Долини нарцисів і, зокрема, на популяцію нарцису вузьколистого такий вид господарської діяльності?
Є спеціалісти, які критикують цей вид господарювання, мотивуючи це тим, що може виникнути небезпека надмірного витоптування.
Як стверджують місцеві жителі-старожили, у минулому карпатський буйвол був одним з основних видів домашньої худоби, що утримували місцеві жителі. На території теперішньої Долини нарцисів понад сторіччя випасали приблизно 100 голів ВРХ, серед яких більшу частку складали саме буйволи. Результатом такого традиційного господарювання стали заплавні лучно-болотні комплекси Долини нарцисів.
Еколог із Німеччини Мішель Якобі взявся відроджувати на Закарпатті зникому породу карпатського буйвола. Буйвол карпатський – це лучно-болотна тварина, що добре поїдає пагони верби. Заростання вербою є чи не найбільшою проблемою Долини нарцисів. Якщо випасати цих тварин, то можна регулювати поширення верб та інших деревно-чагарникових видів. Також особливо варто відзначити цінність буйволячого молока, адже його жирність становить приблизно 8-12%. Це молоко високо цінується в колі знавців завдяки високому вмісту вітамінів і легкозасвоюваних людським організмом жирів, що робить його «цілющим».
Буйволів можна назвати «архітекторами лучно-болотних угідь». Зокрема, як великі травоїдні, під час випасу, вони сильно проріджують чагарник, осокові і очеретяні зарості, створюють невеликі басейни і калюжі, в яких можуть селитися різні комахи, земноводні і риби. Також буйволи є розповсюджувачами насіння. Ці тварини можуть переносити на шерсті й у травній системі насіння більше 200 видів цінних лучних кормових рослин. Ми очікуємо, що вони створять на заплавних луках Долини нарцисів таке середовище існування, яке не можуть створити інші тварини або люди.
Експеримент по переселенню закарпатських буйволів уже був проведений у Одеській області, для відновлення заплавних лучно-болотних комплексів і степів дельти Дунаю і, як стверджують спеціалісти по рослинності, дав позитивний результат. На острові Єрмаков у Дунайському біосферному заповіднику поселили буйволів, що за короткий час покращили стан заплавних екосистем. Також експерименти по випасанню ВРХ для збереження степових лук є в Біосферному заповіднику «Асканія Нова», де вже багато років випасають зубрів, бізонів, зебрів, антилоп, коней Пржевальського та ін.
Поки що заплановано випасати сім голів буйволів у місцях, де нарцис вузьколистий не зростає. За допомогою електропастуха під випасання будуть відведені місця масового заростання верби та інших чагарників. Також будемо вести спостереження за змінами рослинного покриву.
Ми сподіваємося, що випасання буйволів позитивно вплине на рослинність, буде сприяти відновленню заплавних лучно-болотних комплексів і що найголовніше для Долини нарцисів відновлювати місця зростання нарцису вузьколистого.
Фото з сайту: http://www.karpaten-bueffel.eu
Раніше повідомлялось, що Долину нарцисів закривають на період масового цвітіння.
Долина нарцисів, це унікальний ботанічний об’єкт, в якому охороняється один з останніх в Європі рівнинних осередків нарцису вузьколистого на території Хустського району.
Туристичний інформаційний центр “Турінформ Закарпаття”.
Вам будуть цікавими наступні публікації по темі:
- Побачити 7 чудес Закарпаття своїми очима
- Цвітіння сакур та долина нарцисів
- Улюблене Закарпаття: ТОП 5 місць для любителів квітів
Додайте коментар
You must be logged in to post a comment.