На Міжрегіональному форумі «Співпраця влади і бізнесу як фундамент сталого економічного розвитку регіону», що відбувся на Закарпатті 30 листопада 2023 року, відбулась панельна дискусія «Виклики і можливості розвитку крафтового і локального виробництва. Об’єднання крафтових виробників: вікно можливостей». Яка зібрала зацікавлених учасників.
Крафтові продукти: виклики та можливості об’єднання виробників
- Модератор панельної дискусії, Олександр Коваль (експерт з економічного розвитку громад, крафтових продуктів, викладач факультету туризму УжНУ наголосив, на важливості крафтових продуктів для економіки громад, формування привабливості. Розвиток локального виробництва на території громад, області сприяє диверсифікації економічної структури, забезпечуючи сталість та стійкість місцевих господарств. А об’єднання крафтових виробників створює ефективну платформу для спільного вирішення різноманітних викликів та використання наявних можливостей.
- Олександр Мартин, голова Громадської спілки «Асоціація виробників традиційних карпатських високогірних сирів», розповів про виклики і можливості локального виробництва овечої гуцульської бриндзі. Продемонстрував переваги створення географічного зазначення “Гуцульська овеча бриндзя” на зміцнення Асоціації вівчарів, ріст популярності та ціни на високоякісний гастрономічний продукт. Сьогодні, об’єднання виробників отримало вікно можливостей, для участі у грантових програмах FAO, що позитивно вплине на стійкість бізнесу, та сприятиме підвищенню ефективності діяльності вівчарів на полонинах.
- Сергій Клімов, амбасадор українських вин, закликав до розвитку якості продукції закарпатських виноградарів та виноробів, адже потенціал українського ринку великий, окремі виробники вина з Закарпаття мають експортний потенціал. Експерт наголосив, що слід ставитись до своєї діяльності, як до бізнесу. Подаватись на отримання ліцензії, що у свою чергу відкриватиме нові ринки збуту.
- Олександр Шаталов, власник броварні Ципа та сироварні Розенталь, розповів про досвід розвитку ініціатив з виготовлення крафтових продуктів на території села Кваси, Рахівського району. Це зокрема лінія продуктів пивоварні “Ципа”, сироварні “Розенталь”. Та загалом ініціативи по розвитку економіки села Кваси, через поширення тварин серед місцевих жителів, що б збільшити кількість молока, для подальшої закупівлі та виробництву молочних продуктів. А також, роздачу саджанців дерев, для розвитку сировинної бази для виробництва напоїв. Окремо розповів про їх участь та залучення грантових коштів для на виробництво муки та хлібобулочних виробів, та пункт збору молока.
- Марта Кобринович, фахівчиня із розвитку креативних індустрій Програми USAID «Конкурентоспроможна економіка в Україні» розповіла про можливості залучення грантів для розвитку бізнесу». Представила діючі грантові програми, у яких можуть приймати участь підприємці, виробники крафтових продуктів. Загалом можливості отримати фінансування завжди є, програм та донорів багато. Необхідно слідкувати за анонсами, пріоритетами та пробувати подавати заявки. Та не здаватися, якщо є відмова.
- Юрій Кочут, співзасновник бренду “Кочут”, розповів про свій досвід, коли справа якою займались брати з виготовлення ювелірних виробів, була на рівні стартапу, це було крафтове виробництво. Про створення системи підготовки фахівців, для бізнесу (коли відсутні відповідні освітні заклади), надав поради про масштабування, для малих виробників, які прагнуть зростання. Загалом про знання, компетенції та якість виробництва та кінцевого продукту.
- Начальник управління інвестиційної політики та туризму Департаменту регіонального розвитку Чернівецької ОВА Михайло Хмелевський, розповів про досвід Буковини, щодо викликів і можливостей розвитку крафтового і локального виробництва та об’єднань крафтових виробників. А також про важливість та роль громад у розвитку потенціалу, підтримки таких ініціатив.
Джерело: Туристичний інформаційний центр Турінформ Закарпаття