На території України зареєстровано 43 метеоритів – залізних і кам`яних. Серед українських зразків переважають кам’яні метеорити — 39 екземплярів. Знайдено також 4 залізні.
Метеорит Княгина, Ужгородський район, околиці села Княгиня
Найбільший метеорит Закарпаття дістав величну назву “Княгиня” (Синоніми: (Кnyahinya); (Csillagfalva); (Knahyna); (Nagy-Bereszna) Княгиня, Закарпатська області), приземлився у 9 червня 1866 році на поверхні землі, о 17.00.
- Місце падіння метеориту – широта: 48o54.000 N, довгота: 22o24.000 E (околиці села Княгина, територія Ужанського НПП)
- Після його падіння було зібрано близько тисячі частин загальною масою майже у півтонни кілограмів, які розійшлися по багатьох, головним чином, зарубіжних музеях.
- Найбільша частина (біля 286 кг.) метеориту було знайдено в урочищі «Чорні млаки». Головна маса збергіється у Віденському музеї природничої історії.
- Тип метеориту: LL5 камяний, хондрит звичайний.
- Насьогодні зібрано понад 1000 індивідуальних екземплярів загальною вагою біля 500 кг
Цікавий факт про метеорит Княгина з опису: «Вогняна куля була розміром 200—300 м, за нею тягнувся хвіст 2—3 км, гуркотіло, в хижі дзвеніли шибки, деякі з них повилітали»… Такими емоційними словами описували селяни падіння Карпатського боліду 17 листопада 2001 року. Того дня величезний болід, залишивши на небі 106 км світлового шляху, вибухнув на висоті 13,5 км над поверхнею Землі і впав на Закарпатті. Його зафіксували не тільки місцеві жителі України, Польщі, Угорщини, Словаччини, а й дві словацькі та три чеські станції Європейської болідної сітки.
За даними астрономів П. Спурного та В. Порубчана, які спостерігали болід, маса тіла, що ввійшла в атмосферу Землі, складала 4300 кг, а метеорита, що впав, — до 450 кг. Вже відбулося сім експедицій українських науковців на Закарпаття у пошуках цього метеориту. Вчені обшукали територію у 85 кв. км, «озброївшись» для більш ефективного пошуку міношукачами. Та, на жаль, цей метеорит досі не знайдено. Великий інтерес до нього виявляють так звані «чорні» метеоритники, які залишають селянам свої координати і обіцяють винагороду за знахідку або за інформацію про неї.
Метеорит Боркут – Рахівський район, село Кваси
- впав 13 жовтня 1852 року о 15.00.
- Синоніми: (Borcut); (Marmoros).
- Місце падіння метеориту – с.Кваси Рахівського району,
- Координати: широта: 48o9.000 N, довгота: 24o17.000 E.
- Вага – 7 кг, тип – L5.
- Головна маса зберігається в Тюбінгенському університеті (Німеччина).
- Знайдено: Jozsef Poschl, лісником села Кваси, у 1852 г.
Додайте коментар
You must be logged in to post a comment.