На Закарпатті при дослідженні городища древніх даків виявляють унікальні археологічні знахідки.
Вже більше тридцяти років закарпатські археологи досліджують могильник і городище древніх даків. Поселенню понад дві тисячі років. Знахідки кожного літа не перестають дивувати. Минулого року вчені вперше виявили золоті прикраси. У колекції також десятки мечів, кинджалів, всіляке начиння. Репортаж Марини Коваль в продовження циклу про унікальні архелогічні відкриття цього року в Україні.
Марина Коваль, кореспондент:
– Малокопанський дакійський могильник в Закарпатській області – унікальний. В Україні такого більше немає – на п’яти гектарах вчені виявили десятки поховань, але за 33 роки дослідили лише половину території.
Лопати зібрані, місце розкопок закидали землею. Літні польові роботи археологів закінчуються. Тепер знахідки будуть вивчати в університетських лабораторіях. Уламки ретельно очищають, обробляють спеціальною речовиною і упаковують.
Знайдені уламки, як пазли, вчені складають – черепок до черепка. Вийшов ось такий ритуальний посуд, – в нього стародавні даки клали все необхідне для потойбічного життя і ховали разом з померлим. Якщо це була жінка – в судину клали прикраси та кухонне начиння, якщо чоловік – меч, спис, наконечники стріл.
Ігор Прохненко, учасник археологічної експедиції Мала Копаня Ужгородського національного університету:
– Цю купку кісточок, її клали в горщик, якраз такий, суто дакійській горщик вкладали, поряд ставили, як правило вазу для фруктів, так звану – зрозуміло, що вона не для фруктів, і сюди клали те, що треба було небіжчіику, щоб пройти спокійно на той світ.
Торік у Малій Копані археологи вперше знайшли золоті прикраси. Півкілограмове намисто – так званий торквес – зараз вивчають експерти. Археологи нам показали тільки знахідки цього літа – втрачені частини намиста і золоті браслети.
В’ячеслав Котигорошко, керівник археологічної експедиції Мала Копаня Ужгородського національного університету:
– Минулого року ми знайшли частину його – п’ятсот двадцять два грами. Коли почали, вони були розорані, на великій території, довжиною до 14 метрів. А в цьому році ми далі почали копати і в загальному знайшли знову частини торквеса, торквеса, який символ дуже високої влади.
Але найціннішими знахідками вчені називають зброю і знаряддя праці. Саме вони свідчать про рівень розвитку даків. Виявилося, сталь, з якої плем’я виготовляло зброю, почали широко використовувати в Європі тільки в 18-му столітті. Археологи тепер ламають голову: за якими технологіями виготовлявся такий сплав на початку першого століття нашої ери. А саме в цей час, встановили вчені, плем’я даків заснувало тут поселення.
Марина Коваль, Юрій Ковальов, “Подробиці”, телеканал “Інтер”
25 вересня 2009 р.
Додайте коментар
You must be logged in to post a comment.