Плануючи відпочинок в Закарпатті, жителі та гості краю масово відвідують природу, ліс, водойми, що є традиційним, але у той же час не безпечними, через борщівник.
На території Закарпаття, уздовж доріг, берегів річок та водойм необхідно встановити таблички «Увага, борщівник Сосновського!».
Увага! Дотик до рослин борщівника може викликати подразнення й опiк шкiри за рахунок того, що всi частини рослин мiстять речовини, якi рiзко пiдвищують чутливiсть органiзму до ультрафiолетового випромiнення.
Чим шкідливий борщівник?
- Найсильнiшi опiки шкiри борщiвник викликає в яснi сонячнi днi. Але щоб обпектися, достатньо i нетривалого опромінення сонцем дiлянки шкiри, забрудненої соком рослини.
- Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів.
- Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні, розвиваються поступово.
- Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.
- Найбільша кількість постраждалих фіксується у літні місяці, адже саме в період спеки найбільш ймовірним є контакт шкірних покровів людини із отруйною рослиною.
- Часто потерпілі не розуміють, що одержали саме опік. До лікаря звертаються лише згодом, тому що на ранніх стадіях опік не завжди завдає серйозного клопоту. У переважній більшості страждають звичайні відпочиваючі на природі, рибалки біля водойм та косарі. Дорослі та діти, не розуміючи і не знаючи про небезпеку, доволі часто зламують різні частини отруйної рослини або просто дуже близько наближаються до неї, аби сфотографуватися, а це також небезпечно.
Перша допомога при опіках борщівником
Якомога контакт з борщівником відбувся, фахівці радять чим швидше змити з тiла людини сік рослини. Для цього краще використовуйте мильний розчин або розчин із харчовою содою.
Якщо поруч з вами нема ні мила, ні соди, то руки і ділянку тіла, що контактувала з рослиною, необхідно промити водою. Коли ж і води нема, то акуратно серветкою зняти з поверхні тіла, яке контактувало сік, але так, щоб не розмазувати його по шкірі. А вже вдома промити мильним розчином.
Довідка:
- Борщівник Сосновського ефектна і ефективна, її великі жовтувато-зелені або зеленувато-білі парасолі суцвіть на довгих (до 5 метрів) товстих стеблах видно здалеку.
- Вона вважається агресивною у всіх відношеннях. Завдяки високій життєздатності, самозапиленню, неймовірній кількості насіння і швидкому розмноженню беззастережно захоплює нові й нові території. Любить вологу і затінок, закинуті пасовища та поля.
- Від борщівника Сосновського страждають усі, починаючи з рослин, яких вона безцеремонно витісняє з ареалів, до тварин і людей. Борщівник краще обходити.
Поширення борщівника негативно впливає на розвиток місцевих громад, особливо тих, зо спеціалізуються на туристичному бізнесу.
Тож плануйте відпочинок в Закарпатті з мінімальними ризиками.