Упродовж чотирьох місяців Ужгородський інтеграційний центр допомагає вимушено переміщеним особам адаптуватися на території Закарпатської області.
Громадська організація «Простір молоді» у 2022 році створила Ужгородський інтеграційний центр, де надають соціально-психологічну підтримку для вимушено переміщених осіб та тих, хто працює з ними. Усе – заради того, аби покращити рівень послуг для вразливої категорії осіб, зробити їх стійкішими до викликів сьогодення та інтегрувати у нове середовище.
Центр підтримки ВПО в Ужгороді, через залучених фахівців, надавали психологічну підтримку, проводили арт-терапевтичні «майстерки», навчальні тренінги, семінари та клуби за інтересами.
Під час майстер-класів створювали календарі, розмальовували дерев’яні писанки акриловими фарбами, дізнавалися про історію, сакральне значення й таємниці писанкарства.
Ганна Трубіна, яка приїхала з м. Бахмут, поділилася своїми враженнями:
- “Для мене це була чудова можливість відпочити та відволіктись. Круто, що для дорослих є такі заходи, бо більшість заходів для дітей або сімей з дітьми. А тут така чудова можливість поспілкуватися у колі однодумців. Була б рада ще подібним майстер-класам.”
Окрім ого, для учасників проєкту організовували тренінги на тему «Психологічне розвантаження». Фахівці навчали внутрішньо переміщених осіб краще чути та відчувати світ навколо, познайомили з техніками майндфуленс, ресурсозбереження, методами психологічного розвантаження, які покликані протистояти викликам, берегти метальне здоров’я та зберігати внутрішній баланс.
Своїми враженнями поділилася учасниця Предкова Ірина, котра приїхала з Маріуполя: «Тренінг дуже сподобався, він був корисним. Після інструментів, які запропонувала тренерка, я відчула що покращився настрій, зменшилася тривожність, з’явилося більше сил долати виклики».
Також провели тренінг «Емоційне вигорання» для волонтерів, котрі безпосередньо працюють із внутрішньо переміщеними особами. Під час заходу психолог Наталія Боднар проінформували учасників про ключові фактори, що впливають на вигорання, поділилася лайфхаками, як знизити емоційну напругу, допомогла попрактикуватися з техніками емоційного розвантаження.
Семененко Катерина, яка приїхала із Запоріжжя, поділилася своїми враженнями:
- «Я дякую за цікаво і корисно проведений час в колі однодумців. Було пізнавально дізнатися нове, приймати участь в медитації і вправах. Я винесла із цього тренінгу нові висновки, як я можу більш свідомо розподіляти свій час для корисних занять, які підтримують мене і не дозволять призвести до емоційного вигорання».
Завершальним етапом став тренінг-нетворкінг «Як адаптуватися в нових умовах?!», під час якого учасники напрацювали ідеї, аби спільно покращити інтеграцію ВПО в нашому краї.
До слова, ГО «Простір молоді» проводить активну систематичну роботу з ВПО ще від початку повномасштабного вторгнення. В рамках гуманітарного блоку реалізували ряд ініціатив, працюють над фокусом уваги на внутрішній діалог жителів малих громад Закарпаття та ВПО, а також над соціальною згуртованістю.
Проєкт «Ужгородський інтеграційний центр» здійснюється за фінансової підтримки Карпатського фонду та Fondation de France у рамках Проєкту підтримки надання сталих соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб в Західній Україні.