Який туристичний ніж краще вибрати? Те, що ніж – річ у поході корисна, сперечатися не доводиться. Запитання в іншому. Який саме ніж найкраще купити туристу?
Туристичний ніж, це ніж, який турист бере з собою в похід. Мабуть, кращого визначення не знайти. Подивимося, що й для чого люди брали із собою у похід у різний час та в різних умовах.
Які ножі брали із собою у похід наші предки?
В принципі, багато наших пращурів жили так, що похід у них починався мало не одразу після того, як вони переступали через поріг рідної хати.
З цим, до речі, досі пов’язано багато різних звичаїв, про які ми не замислюємося, але наша розмова сьогодні не про це.
Справа в іншому. У таких умовах, фактично будь-який ніж, який ти носиш із собою – похідний.
Добре відомо, що ножами у середньовіччі користувалися дуже широко. Залежно від багатства регіону, відомі місця, де ножі з собою носили практично усі дорослі люди, незалежно від віку та статі.
Чи відомо нам, як ці ножі виглядали? На щастя, до нас дійшла неабияка кількість старовинних українських ножів. Більшість з них дуже схожа на великий кухонний шеф-ніж. Просто він зроблений дещо міцнішим і масивнішим, чим звичний нам кухонний ніж.
Адже ножем цим різали продукти. Лагодили спорядження. А за потреби, і захищали своє життя. Ось і був його дизайн не зовсім кухонним. Яким він був, ви тепер легко можете собі уявити.
У наш час існує цілий підвид туристичних ножів – кухонні ножі для походів. Найчастіше їх беруть із собою на різного роду пікніки. Може це і не найвідоміший вид ножів, але продають їх чимало. Є подібні моделі і у вітчизняних брендів.
Якими ножами користувалися туристи ХХ століття?
Якщо нашим давнім предкам доводилося самим добувати свій насущний хліб, а потім його готувати, туристи ХХ століття почали широко використовувати консерви. А як будинок використовувати намети.
Таким чином, дуже великий клинок туристичного ножа став не потрібен.
Натомість вкрай корисним пристосуванням стала відкривачка для консервів. А разом із нею і шило, викрутка, невеликі ножиці, пила і навіть штопор.
Іншими словами, до моди увійшли багатофункціональні складані ножі.
Популярні такі ножі й у наш час. Адже винахід це справді корисний.
Для складаного ножа важливий розумно підібраний набір інструментів і компактність конструкції вцілому. Він повинен мало важити і легко поміщатись у кишені.
А ось туристичному складаному ножу все ж таки краще бути масивнішим і надійнішим. Тому що надійний ножовий клинок вам інколи знадобиться.
На щастя, вибрати зараз справді є з чого. Від чудових за якістю, фактично безвідмовних, але дещо недешевих швейцарських ножів, до численних китайських виробів різного рівня якості. А також, місцями, «класики» минулого століття (для особливих цінувальників).
Що таке ніж для бушкрафту?
Ніж для бушкрафта для нас – деяка новина.
Само це поняття прийшло до нас із США. В Америці століттями користувалися великими, міцними фіксованими ножами. У ході підкорення величезних північноамериканським просторів, було розроблено ціле мистецтво життя в диких умовах. Не виживання, а саме життя. Із налагодженням побуту. З усім максимально доступним комфортом.
Це мистецтво і називається «бушкрафт».
Великий та міцний фіксований ніж – важливий елемент екіпірування справжнього бушкрафтера. Ніж цей повинен бути досить міцним і надійним, щоб стати в нагоді і при будівництві табору, і при ремонті спорядження, при обробці видобутку і приготуванні їжі. Іноді, при необхідності, ніж для бушкрафта повинен підмінити сокиру. Саме тому, такі ножі, як правило, відрізняються міцною, надійною, інколи дещо важкуватою конструкцією і товстим у обусі великим клинком.
Чи потрібний такий ніж нашим туристам? Багато залежить від того, берете ви з собою в похід сокиру чи ні. Якщо ви – турист-легкохід і кожен грам вантажу для вас дуже важливий, то такий ніж може бути вам дуже корисним.