Музей «Колочавський бокораш» ознайомить Вас із процесом сплаву лісу верховинськими річками та усіма тонкощами легендарної професії бокораш.
Чим цікавий музей Колочавський бокораш?
Під час вашого візиту у село Колочаву, відвідайте музей на території села, де вам проведуть захоплюючі екскурсії та розкажуть про історію, культуру та традиції жителів гір. Чим жили, чим займались, а також про професії та заробітки на торгівлі лісом. Однією з таких професій для чоловіків, була професія бокораш.
Чи знаєте ви, що аж до середини 20-го століття ліс із далеких куточків Карпат сплавляли використовуючи швидкі та повноводі гірські річки. У цьому випадку, використовували річку Тереблю, що бере свій початок з масиву Внутрішні Ґорґани, територія Національного природного парку Синевир.
Річка Теребля, в долині якої розташоване село Колочава, є гірською річкою, набираючи швидкість, протікаючи поміж горами, вона була дуже зручною транспортною артерією для місцевих бокорашів.
Величезні деревини зв’язували у бокори (плоти) та спускали на воду. Зверху керувати такою дарабою ставали бокораші – надзвичайно сміливі та сильні верховинці. Робота вимагала незвичної кмітливості та вправності, адже плоти пливли по Тереблі дуже швидко. На бокорашів також чатувало чимало небезпек у вигляді крутих поворотів та підводних каменів. Холодні води Тереблі стали останнім притулком не одного бокораша.
У 1951 році а річці Тереблі почалося будівництво дамби для нової Теребле – Ріцької ГЕС. Створення водосховища допомогло закарпатцям з електрикою, але місцеві бокораші залишилися без роботи: після побудови штучного моря і величезної бетонної дамби, сплавляти по Тереблі ліс було вже неможливо. Тяжка і небезпечна професія відійшла в минуле.
Деревину стали вивозити вузькоколійкою. На березі Тереблі, в північній частині Колочави, від джерела Боркут і до Квасовця по вузьких коліях рушив довгожданий локомотив.
Та у Колочаві історія оживає. У музеї «Колочавський бокораш» ви побуваєте у справжній лісорубській колибі, ознайомитеся з автентичними знаряддями праці лісорубів та бокорашів, побачите відтворені ризи для спуску деревини з гір, сфотографуєтеся на величезному бокорі.
Лише тут ви можете побачити унікальний документальний фільм про небезпечну роботу бокорашів.