В умовах сучасних викликів, коли суспільство стикається з низкою соціальних та гуманітарних проблем, волонтерські ініціативи стають справжнім рятівним колом для багатьох людей. Громадська організація «Творчі волонтери Ужгорода» є яскравим прикладом того, як невелика група ентузіастів може змінювати світ навколо себе. Від моменту свого заснування в 2022 році ця організація не лише реалізувала численні творчі та освітні проєкти, але й допомогла багатьом внутрішньо переміщеним особам, військовим та їхнім родинам.
У цьому інтерв’ю ми дізнаємось більше про історію організації «Творчі волонтери Ужгорода», її основні напрями діяльності, партнерства та виклики, з якими стикаються її представники. Юлія Дуб, Голова Правління, та Наталія Фогел, членкиня Правління, поділяться своїм досвідом та планами на майбутнє.
Розкажіть, будь ласка, коротку історію вашої організації. Коли і з якою метою вона була створена?
Громадська організація «Творчі волонтери» офіційно заснована 1 жовтня 2022 року. Проте волонтерська ініціатива «Творчі волонтери Ужгород» виникла в березні 2022 року як реакція на необхідність зайняти і відволікти дітей внутрішньо переміщених осіб від реалій війни, поки їхні батьки були зайняті вирішенням бюрократичних питань.
Спочатку це були окремі майстер-класи та заходи, але вже в квітні заняття почали проводитися на постійній основі в приміщенні ректорату УжНУ. Ініціативу започаткували лише три волонтерки, але з часом до нас долучалися нові люди, з’являлися нові ідеї та розширювалися напрямки діяльності, зокрема допомога військовим.
Рішення створити громадську організацію стало закономірним кроком для розширення можливостей і структуризації. Метою організації є забезпечення реалізації творчого потенціалу дітей, молоді та дорослих, впровадження технік арт-терапії для подолання травматичних наслідків серед населення, створення умов для формування емоційно здорового суспільства, розвиток волонтерського руху та створення креативного простору для взаємодії людей у різних сферах культури, освіти, підприємництва та громадського життя.
Які основні напрями діяльності вашої організації? На які проєкти ви зосереджувалися протягом останніх двох років?
Основними напрямами діяльності є:
- Захист прав та свобод дітей, молоді та дорослого населення;
- Творчий розвиток дітей та дорослих;
- Освітньо-просвітницька діяльність, неформальна та громадянська освіта;
- Організація та проведення соціально значимих заходів: конференцій, тренінгів, фестивалів, ярмарків, тематичних зібрань тощо;
- Сприяння соціальній адаптації та психологічній реабілітації військових і цивільного населення;
- Розвиток активного волонтерського руху, організація заходів для підтримки військових;
- Співпраця з громадянами, громадами, державними та громадськими організаціями, у тому числі міжнародними.
Найбільшими суспільно-корисними проєктами є організація постійних благодійних фестивалів та ярмарків для об’єднання креативних майстрів і виробників та збору коштів для підтримки військових. Соціальну важливість показали також проєкти: простір денного перебування для дошкільнят, “Діти України”, клуб “Коцик”, школа малювання, табір для підлітків “Твій світ можливостей”, творчо-розвиваючий простір для підлітків “ЛЕКВАР”, заходи з психосоціальної підтримки для жінок та родин з дітьми “Турбота про себе” та школа писанкарства.
З ким ваша організація співпрацює? Які партнерства або колаборації були найбільш успішними?
Організація “Творчі волонтери Ужгорода” має позитивний досвід співпраці з українськими та міжнародними організаціями, зокрема: ГО “Щасливі діти”, ГО “Дівчата”, організація свят “Левеня”, ГО “Рух підтримки закарпатських військових”, Благодійна організація «Благодійний фонд «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», всеукраїнська ініціатива «Активна Громада» Інституту «Республіка», Міжнародна гуманітарна організація “Людина в біді”, “WWO”, Благодійна організація «Благодійний фонд «РЕСКЬЮ НАУ» та багатьма іншими.
Яка географія діяльності вашої організації? Чи є у вас проєкти, що охоплюють декілька районів Закарпаття? Або інші регіони?
Організація “Творчі волонтери Ужгорода” здійснює свою діяльність переважно в місті Ужгород та Ужгородському районі.
Які основні проблеми та виклики, з якими ви стикаєтеся у своїй роботі? Як ви їх вирішуєте?
Недостатність знань щодо юридичних та фінансових аспектів діяльності громадських організацій – вирішуємо участю у тренінгах, курсах, консультаціях зі спеціалістами. Зменшення активності населення – запроваджуємо нові формати заходів.
Фізичне та емоційне вигорання волонтерів – мотивуємо подяками, бонусами, безкоштовною піцою від партнерів, настільними іграми, релаксаціями, ретритами та груповими консультаціями у спеціалістів.
Які нові ініціативи або проєкти ви плануєте реалізувати у найближчому майбутньому?
Плануємо продовжувати організацію та проведення різноманітних заходів для підтримки військових, неформальної освіти та соціально-психологічної підтримки для дітей та дорослих.
Чи є у вас потреби в нових партнерствах або підтримці з боку інших організацій чи бізнесу? Як потенційні партнери можуть допомогти вам досягти ваших цілей?
Так, ми відкриті до нових ідей, контактів та співпраці з усіма, хто поділяє наші цінності та принципи. Потенційні партнери можуть допомогти фінансово, матеріально та інформаційно.
Що нового ви отримали для себе від навчання у проєкті «Зміна дизайну мислення лідерів громадського сектору»?
Навчання дало нам нові знання, знайомства та можливості для подальшого розвитку нашої організації.
Контакти для співпраці та партнерства з організацією “Творчі волонтери Ужгорода”:
Сторінка у мережі Фейсбук
Сторінка в Інстаграм
Довідка:
- Навчальний проєкт «Зміна дизайну мислення лідерів громадського сектору»
- Здійснювався за підтримки: Асоціації міст побратимів “Uzhhorod-Corvallis”, ДВНЗ “Ужгородський національний університет”, ГО “Університетський центр підтримки бізнесу “Про БОНО”.