Храм Вознесіння Господнього у селі Ясіня, Рахівського району, більш відомий, як Струківська церква – вважається одним з найдосконаліших дерев’яних храмів на території всього ареалу проживання гуцулів у Карпатах, а у 2013 році внесено до списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Туристичний інформаційний центр “Турінформ Закарпаття” продовжує розповідати про унікальність містечок та сіл Закарпатської області, то ж Ви коли плануватиме своє перебування. зверніть увагу на селище Ясіня.
Селище Ясіня – це одне з найдовших карпатських селищ, у долині річки Чорна Тиса, біля підніжжя гірських масивів Чорногори і Свидівця, де замість “так” усі кажуть “йо. Про нього багато хто чув, тут багато хто був, але мало хто бачив справжній скарб.
Як побачити унікальність?
Для того, що б побачити її красу, храм необхідно обійти довкола, щоб мати просторову уяву про неї, щоб оцінити кожну її частину.
На одвірку вирізано декоративну композицію з трьох хрестів, дату спорудження – 1824 рік – та напис про те, що у 1894 році Василь Попадюк дав кошти на престіл, а Гриць Павлючок, Петро Павлючок та Юра Сплящук робили підвалини, одвірки та іншу роботу по оновленню церкви.
Гуцульський храм збудований без жодного цвяха і майже весь покритий гонтом. Один з найцінніших сакральних об’єктів церкви – знамено ХІХ століття із зображенням Святого Іштвана, короля Угорщини. Різьблений іконостас зберігся з часів будівництва церкви (ХІХ ст.)., однак його ще досить давно було перемальовано. Якщо не вдаватися у з’ясування мистецької цінності, можна насолодитися дивовижно наївними ликами святих, які наче повторюють Христове: “Будьте, як діти”.
Неподалік і трохи вище храму стоїть 11-метрова дзвіниця (1813), зрублена з ялинових колод.
У 1971 р. пам’ятку реставрували. У 1994 р. святиня була віддана місцевій греко-католицькій громаді.
Чому храм має дві назви?
Друга назва храму – Струківська походить від прізвища пастуха Івана Струка. Він вважається засновником храму, який звів його в 1824 р. (за іншими даними – в XVI ст.) на вшанування порятунку отари. Це стиль гуцульської школи народної архітектури. Є якісь чари у співвідношеннях бічних та центральної частин, у гладко тесаних колодах зрубів, у ґонтових покрівлях дахів і в маленьких ліхтариках над ними.
Легенда про походження назви. Розповідь каже, що пастух Іван Струк у осінній період гнав отари овець з Румунії, на гору Свидовець, де на нього з вівцями напали вовки. Пастух поспіхом виготовив з ясеневих колод огорожу навколо отари — і побіг зі Свидовця. На його величезний подив, навесні він знайшов всіх своїх овець живими і здоровими: вони харчувалися, обгризаючи ясеневі колоди. Звідси, до речі, й назва селища Єсині.
Коли храм включений до спадщини ЮНЕСКО?
Ця подія відбулась у червня 2013 року, коли Церква Вознесіння Господнього (Струківська) увійшла до числа українських дерев’яних церков, включених до Списку світової спадщини ЮНЕСКО
Де знаходиться?
Храм знаходиться у селищі Ясіня, Рахівського району, Закарпатської області. Він розташований за 3 кілометри від центру селища Ясіня, то ж тут ви не побачите скупчення туристів.
Вам буде також цікавою наступна інформація про відпочинок на Рахівщині, яку зібрав “Турінформ Закарпаття”. Звідси бере початок дорога на Свидовець, Говерлу, Петрос та Чорногору.
Додайте коментар
You must be logged in to post a comment.