Main menu

Село Ужок – що побачити

Як з користю та інтересом провести час, перебуваючи у північно-східній частині Закарпаття, на території Великоберезнянського району, селі Ужок?

Ви знаєте, що невелике село Ужок, знаходиться на межі між Львівською та Закарпатською областями, а на території є 2 об’єкти під захистом ЮНЕСКО.

Наведемо перелік цікавих об’єктів у околицях села Ужок, які варто відвідати, а саме:

1. Храм Святого Архістратига Михаїла, с. Ужок, XVII ст

Один з найвідоміших дерев’яних храмів Закарпаття, що розташований у селі Ужок, під Ужоцьким перевалом. Побудований на честь Святого Архістратига Михаїла у 1745 році, та з того часу служить людям місцем спілкування з Богом.

Михайлівська церква

Храм Святого Михаїла, у селі Ужок ( під захистом ЮНЕСКО)

Збудували храм у бойківському стилі майстри Павло Тонів з сусіднього села Бітля на львівському боці Карпат та Іван Циганин з села Тихого (околиці Ужка).

Відразу, коли ви прийдете в село, зверніть увагу, на в’їзді на пагорбку видніється чорна дерев’яна церква.

Слід зазначити, всередині храму збереглися ікони та стародруки 17-го століття, вівтар – 18-го.

3_slider_01

Храм Святого Архістратига Михаїла, с. Ужок, XVII ст

У храмі досі функціонує дзвін, який старший за споруду на сто років. Покрівля храму зроблена зі шинглів – спеціально вирізьблених дерев’яних дощечок, довжиною в 30 і шириною в 10 сантиметрів. Аби дерево не пропускало воду та не гнило, його кожні два роки покривають спеціальною речовиною.що храм, збудований без жодного цвяху. Його дуже полююбляють малювати художники, фотографувати фотолюбителі, а з 2013 року, Михайлівський храм в селі Ужок входить до переліку об’єктів, що знаходяться під захистом ЮНЕСКО.

2. Подивитись на рух поїздів віадуками та тунелями

Залізнична інфраструктура побудована за часів Австро-Угорщини (початок 20 ст.) фахівцями Угорських королівських державних доріг.

zx2yKJC7j9EСьогодні, ці інженерні споруди (тунелі, віадуки, тераси) надзвичайно приваблюють туристів.

Довжина траси складає всього сім з половиною кілометрів, це пряма відстань між Волосянкою та Ужоцьким перевалом, у той же час довжина залізниці складає 19 кілометрів. Залізнична дорога, це довга серпантинна дорога із значними підйомами, численними тунелями, віадуками, терасами. Слід зазначити, що під час І світової війни гілка залізниці сильно постраждала, оскільки це був стратегічний об’єкт, за який велись бої.

3.Відвідати Ужанський національний природний парк

Ужанський Національний Природний Парк створений Указом Президента України в 1999р. площею близько 40000 га, розташований в басейні річки Уж від с. Забрідь до Ужоцького перевалу і є частиною міжнародного біосферного заповідника “Східні Карпати”.

78446635На території парку водяться рідкісні тварини – бурий ведмідь, рись, кіт лісовий, олень карпатський, козуля європейська та ін, багато видів флори і фауни парку занесені до Червоної Книги України. На території парку розвинений рекреаційний туризм, розроблено понад 20 туристичних маршрутів і екологічних стежок. Повсюдно розвинений сільський та гірськолижний туризм, проводяться фестивалі сиру і молочних продуктів.

На території Ужанського національного природного парку можна познайомитись з екологічними стежками.

4. Букові праліси

Район сіл Стужиця – Ужок це територія, де розташовані найстаріші резервати бука лісового (1908). Саме тут збереглося букове криволісся на площі понад 55 га.

07-03AmericanBeechFL

У межах цього кластера знаходиться мережа моніторингових ділянок, які були закладені професором А. Златніком у 1937 році. Ця територія безпосередньо межує з природоохоронними об’єктами Польщі та Словаччини. Букові праліси знаходяться під захистом ЮНЕСКО.

5. Ужоцький перевал (883 м).

Це один з шляхів, через які можна потрапити в Закарпаття зі сторони Львівської області та кордону з Польщі (напрям Самбір).

1389712414_1047272_original

Що треба знати:

  • В районі перевалу прокладено 14 залізничних тунелів, це — найкрасивіша гірська транспортна магістраль України.
  • Тут також проходить ряд туристичних маршрутів, наприклад маршрут «Верхами Вододільного хребта».
  • Вздовж траси розташовано чимало резерватів та пам’яток природи, архітектури
  • Перевал є частиною Ужанського національного природного парку, що входить до складу єдиного в світі тристороннього Міжнародного біосферного заповідника “Східні Карпати”.

Олександр Коваль, Турінформ Закарпаття